Golfov� bal��ky
Úvod golf next magazín golf next Osobnosti

Phil Mickelson - budoucí světová jednička?

Philip Alfred Mickelson, jak je celým jménem druhý nejlepší hráč světového golfu, se narodil v roce 1970 v Kalifornii a s golfem začínal již jako malý chlapec. Učil se od svého otce, kterého pozoroval při hře a potom po něm vše v zrcadlovém provedení opakoval, a tak dnes i když je vlastně pravák, hraje na levou stranu. Pro golfovou hru měl přirozený talent, není divu, vždyť svou první golfovou hůl dostal a ještě mu nebyl ani rok a půl. Dokonce získal golfové stipendium na vysoké škole, kterou vystudoval v Arizoně.

Již během studií na vysoké škole se stal velmi známou tváří Amerického golfu. Vyhrál několik amatérských turnajů, hrál také za tým Ameriky a stal se prvním levákem, který vyhrál v Americké soutěži amatérů. V roce 1991 přichází jeho do té doby největší úspěch, který jeho kariéru posunul o pořádný kus dále, vyhrává totiž svůj první PGA turnaj Northem Telecom Open.  Tímto vítězstvím se odstartovala jeho hvězdná kariéra. Další vítězství na turnajích na sebe nenechala dlouho čekat.

O pět let později se stal vítězem věhlasného Byron Nelson Golf Classic, pokořil Buick Invitational v roce 2000 a ukončil tak sérii několika vítězství v řadě za sebou Tigera Woodse. V roce 2007 získal svůj jubilejní třicátý titul na turnaji PGA, to když se mu podařilo zahrát šest ran pod par hřiště.

Věčně druhý

Ovšem ne vždy se mu na cestě za svým snem dařilo, na spoustě turnajů se umístil na druhém místě. Jako by pro něj toto místo bylo zakleté, ve Spojených státech dokonce drží rekord v nejvyšším počtu umístění se na druhém místě, což není zrovna povzbudivé pro někoho, kdo se touží stát nejlepším hráčem světa. Jeho sen ale není daleko od skutečnosti, v současné době je ve světovém žebříčku na druhém místě za Tigerem Woodsem, který doslova přišel o formu a na žádném z posledních turnajů série Masters se mu nepodařilo dosáhnout výraznějšího umístění.

Mickelson se těší velké oblibě také u svých fanoušků. Nejen pro svůj příkladný a spořádaný manželský život, na kterém si zvláště Američané velmi zakládají, ale také pro svou dynamickou hru, při které se mohou těšit vždy na napětí, risk a adrenalin. Mimo to je proslulý také svou dobrosrdečností a snahou pomoci lidem v nouzi. V loňském roce vydal prohlášení, že na čas končí s profesionálním golfem, neboť jeho ženě, která mu byla, podle jeho vlastních slov, vždy velkou oporou, lékaři diagnostikovali zákeřnou nemoc. Tím si získal další sympatie a ty mohl zúročit o několik měsíců později, kdy se na green zase vrátil. V září vyhrál teprve podruhé ve své dosavadní kariéře Tour Championship.

Na svém kontě má Mickelson 46 profesionálních vítězství a sedm amatérských. Podle odhadů Amerických médií je druhým nejbohatším sportovcem světa, hned za Tigerem Woodsem, jeho roční příjem se odhaduje na padesát milionů dolarů.

* takto ozna�en� ceny jsou p�epo�ten� z cen zadan�ch v Eurech dle kurzu �NB a kone�n� cena bude stanovena dle kurzu v den uzav�en� objedn�vky.